14 ספט 2012
ספטמבר 14, 2012

מאפיינים של תנועות לאומיות

0 Comment

 

מהי תנועה לאומית?

קבוצה של אנשים הפועלת למען קידם השאיפות הלאומיות שלה.

שלבים בגיבושה של תנועה לאומית

 1. גיבוש הרעיון ע"י קומץ משפיעים, מטרות, דרכי פעולה – גיבוש שפה, פולקלור, סמלים, גיבורי תרבות, סיפורי עם.
 2. הקמת רשת אגודות לאומיות שאוספות כספים למען המטרה, פונים לבתי ספר, הקמת תנועות נוער, פרסום בעיתונות כשהמטרה היא לגייס כמה שיותר אנשים לטובת המאבק הלאומי – לחבר את בני הלאום לרעיון ולשאיפות לאומיות.
 3. השלב המעשי – המאבק. פעילות פוליטית פעילות פוליטית וצבאית במאבק להשגת שחרור לאומי. בשלב זה מגייסות התנועות הלאומיות את המוני העם להפגנות כוח אלימות.
 4. הנהגה – מנהיגי התנועות הלאומיות הגיעו מקרב השכבות המשכילות: קצינים, סטודנטים, אקדמיים. המנהיגים של תנועות אלו היו כאלה שמקור סמכותם לא נבע מהעולם המסורתי. הם האמינו בכוחם לשנות את המציאות וגיבשו תוכניות לשינוי בהתאם להשקפת עולמם.
 5. אידיאולוגיה – באופן כללי האידיאולוגיה המהפכנית של התנועות הלאומיות הייתה חילונית ואנטי כנסייתית.
 6. המטרה – התנועות הלאומיות שאפו להקים מדינת לאום עצמאית וריבונית בחבל הארץ שאליו היה קשור הלאום במשך דורות.
 7. המאבק – דרכי המאבק של כל תנועה הושפעו מגורמים ונסיבות שונים בהתאם למקום: סילוק כובש זר, מאבק בסדר הישן והשגת זכויות, איחוד כלכלי והנהגה אחידה.
 8. מצב המדינה לפני המאבק:
  3 ממלכות (החשובה שבין הממלכות – פיימונטה סרדיניה), 4 נסיכויות, רפובליקה אחת.
  לא היה כל קשר בין המדינות (לא כלכלי, לא פוליטי)
  אזור הצפון נשלט בידי כובש זר – אוסטריה.
  איזור המערב נשלט ע"י צרפת
  8 אזורים פוליטיים נפרדים
 9. מטרות:

מה מאפיין את רוב התנועות הלאומיות?

דפוסי הגשמה

·        איחוד איטליה

                                 א.         סילוק הכובש הזר מאיטליה, אוסטריה וצרפת

                                 ב.         לאחד את איטליה תחת שלטון אחד, שפה אחת, תרבות אחת, וכו'.

 1. מנהיגי המאבק
  ג'וזפה מצ'יני – מייסד תנועת איטליה הצעירה ב1831
  קאמילו קאבור – ראש ממשלת פיימונטה סרדיניה (פוליטי)
  גוזפה גריבלדי – מנהיג צבאי – יוצא למאבק צבאי נגד הכובשים הזרים (צבאי)
 2. שלבים:
 3. הקמת תנועות מחתרתיות  ע"H משכילים איטלקיים ששאפו לחולל מהפכה ברוח המהפכה הצרפתית (ה"קרבונרי") בראשותו של ג'וזפה מצ'יני. תנועות אלה יזמו פעולות טרור כנגד השלטון הזר – מנהיגי תנועות אלו הוגלו, וחזרו לארצם ב1831.
 4. גיוס ההמונים למאבק הלאומי –

–          הקמת "איטליה הצעירה" בראשותו של מצ'יני, תנועה לאומית שפעלה למען שחרור איטליה מהכובש הזר, ואיחודה תחת שלטון אחיד, דמוקרטי וליברלי.לשורותה צעירים רבים מהמוני העם.

–          1848 – מהפכות "אביב העמים" – בנסיכויות וממלכות רבות יוצאים המוני צעירים לרחובות ומנסים לחולל מהפכה. ישנה תסיסה לאומית נגד המלכים זרים. מהפכות אלו נמשכות לפרק זמן קצר, וברוב המקרים חוזרי ם המלכים לשלוט והמהפכות מדוכאות מלבד ממלכת פיימונטה סרדיניה.
המאבק מהעם "מלמטה נכשל, אך הרעיונות הלאומיים כבר חלחלו להמוני העם. בשלב הבא יעבור המאבק למאבק מלמעלה – ממלכת פיימונטה סרדיניה תוביל את המאבק לאיחוד איטליה.

 1. בדרום איטליה הונהג מאבק צבאי ע"י גריבלדי – בשנת 1960 יצא לעזור למורדים באי סיציליה והביא עימו צבא של אלף מתנדבים. משם פנה לכבוש את נאפולי, ממלכה שתמכה בשלטון האוסטרי ובהמשך הסדר הישן, לאחר שכבש גם אותה, מסר גריבלדי את השטחים שכבש לידי מלך פיימונטה ויטוריו עמנואלה הII. כעת, למעט רומא וונציה, כל איטליה הייתה מאוחדת תחת שלטונו של מלך פיימונטה (1860). בשנת 1861 הוכרזה איטליה כמדינה עצמאים ומלכה היה מלך פיימונטה. לאחר כמה שנים, שוחררה גם ונציה, וב1870 הצטרפה גם רומא והאיחוד הושלם.
  רומא הוכרזה כבירתה של איטליה המאוחדת
 2. דיפלומטיה וסיוע מצרפת – ממלכת פיימונטה סרדיניה לא הצליחה להתמודד עם הכיבוש האוסטרי, ולכן ראש ממשלתה קמילו קאבור נעזר בצרפת כדי לסלק את השלטון האוסטרי מצפון איטליה
 3. הנהגה כריזמטית (מצ'יני, גריבלדי) – מצ'יני, מהפכן איטלקי שפעל למען איחוד איטליה ושחרורה מהמשטר המלוכני ובהמשך ייסד את תנועת איטליה הצעירה. גריבלדי, איש מעשה ומפקד צבא מעולה, ששחרר בהצלחה בעזרת צבא עממי את סיציליה ודרות איטליה.

גורמים מסייעים:

גורמים מעכבים

 1. התנגדות האפיפיור
 2. שלטון זר – צרפת ואוסטריה
 3. פיצול הממלכות – פיצול פוליטי ותרבותי
 4. כשלון "איטליה הצעירה"

תוצאות האיחוד

 1. איטליה אוחדה תחת שלטון מלוכני – ויטוריו עמנואלה ה-II
 2. צורך באיחוד תרבותי ולאומי: שפה, סמלים, המנון.

 

הגב